Wyrostek Robaczkowy - Portal na temat zapalenie wyrostka robaczkowego. Jak rozpoznać atak wyrostka robaczkowego?

Adenomioza a bezpłodność

Istnieje przekonanie, że adenomioza nierozerwalnie łączy się z bezpłodnością, jednakże znacznie mija się ono z prawdą. Przede wszystkim choroba ta w zdecydowanej większości dotyka pacjentek, które wielokrotnie rodziły lub mają bogatą przeszłość ginekologiczną (porody, poronienia, zabiegi chirurgiczne). Z reguły nie zagraża więc kobietom młodym, zdrowym i pragnącym zostać matkami. Jedną z przyczyn mogą być np. zabiegi chirurgiczne w których komórki endometrium zostały rozsiane i wszczepione w tkankę mięśniową. Ale nie jest to jedna przyczyna.

W przypadku wystąpienia choroby u kobiety starszej, która posiada wspomnianą przeszłość ginekologiczną, a mimo to nadal pragnie posiadać potomstwo, choroba również nie warunkuje bezpłodności, choć niewątpliwie może stanowić przeszkodę.

Pewne badanie francuskich lekarzy dowiodło, że 23% kobiet chorych na adenomiozę nie zachodzi w ciążę, jednak dopiero po indywidualnym zbadaniu każdego przypadku, lekarz może ocenić, czy za pomocą odpowiedniego leczenia można tę sytuację odwrócić.

Z reguły adenomioza nie stanowi przeciwwskazania do zajścia w ciążę, oczywiście pod warunkiem, że wcześniej pacjentka nie przeszła z jej powodu zabiegu wycięcia macicy. Choroba może jednak znacznie zakłócić przebieg ciąży, zwłaszcza wtedy, gdy jej ogniska są rozległe i głęboko naciekające. Zdarza się, że wskutek ograniczenia rozciągliwości błony mięśniowej, którego przyczyną są właśnie rozlane zmiany chorobowe, dochodzi do poronienia lub przedwczesnego porodu. W zależności od umiejscowienia zmian może dojść również do problemów z przyczepem łożyska, a w skrajnych wypadkach nawet do samoistnego pęknięcia macicy w trakcie ciąży lub porodu, co jest powikłaniem niebezpiecznym dla życia kobiety.

Każda kobieta musi uświadomić sobie, jak niezwykle ważną rolę w jej życiu powinny odgrywać regularne badania ginekologiczne. Nie chodzi tu wyłącznie o pacjentki, które od dłuższego czasu borykają się z niepokojącymi objawami, ale również o panie, które przeżyły już kilka porodów lub niedonoszonych ciąż. Wczesne rozpoznanie adenomiozy oraz podjęcie leczenia sprawia bowiem, że kobieta nie ma późniejszych problemów z prowadzeniem normalnego życia i dalszym planowaniem rodziny.