Wyrostek Robaczkowy - Portal na temat zapalenie wyrostka robaczkowego. Jak rozpoznać atak wyrostka robaczkowego?

Diagnostyka endometriozy

Rozpoznanie Adenomiozy

Prawidłowe zdiagnozowanie adenomiozy, jak już wspomniano, od początku przysparzało lekarzom sporo problemów. Jest to choroba, której objawy mogą być mylnie interpretowane przez kobiety – niektóre z nich tłumaczą nagłe zbyt bolesne i obfite miesiączkowanie czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. zmiana trybu życia; inne po prostu bagatelizują zmianę, przyjmując ją za coś „właściwego kobiecej naturze” i starając się funkcjonować normalnie, mimo wyraźnie odczuwalnego dyskomfortu.

Przy Adenomiozie macica jednolicie powiększa się, staje się kulista i twarda. Taką zmianę lekarz może zaobserwować podczas badania ginekologicznego, poprzedzonego szczegółowym wywiadem z pacjentką. Jego celem jest dokładne określenie długości okresu występowania objawów, ich charakteru, dotkliwości itp.

Zdarza się jednak, że Adenomioza przebiega u pacjentki bezobjawowo, a macica wcale nie zmienia swojej wielkości. W takich przypadkach zdiagnozowanie choroby jest możliwe przy okazji badania histopatologicznego macicy usuniętej z innego powodu lub na podstawie badania wycinków macicy usuniętej z powodu krwotocznych lub zbyt bolesnych miesiączek.

Obecnie coraz większą wagę przykłada się do nieoperacyjnej możliwości zdiagnozowania choroby, szczególnie u kobiet młodych, którym wciąż zależy na miesiączkowaniu i urodzeniu kolejnego dziecka. Do najpopularniejszych badań wykonywanych w tym celu zaliczymy biopsję błony śluzowej i mięśniowej macicy, tomografię rezonansu magnetycznego oraz przezpochwowe USG. Chorobę tę można rozpoznać również na podstawie badań laboratoryjnych i mikroskopowych.

Rozpoznanie Adenomiozy

Najważniejsze pojęcia które należy znać, rozpoczynając diagnostykę adenomiozy lub endometriozy to:

  • badanie HSG
  • CA125
  • badanie dna macicy
  • histopatologia
  • laparoskopia
  • laparotomia

aby zapoznać się z tymi pojęciami proszę przejść do działu WSPARCIE./Słownik pojęć.

Nie ma prostego testu który może zdiagnozować jednoznacznie adenomiozę lub endometriozę. W rzeczywistości jest tylko jeden sposób na rzetelną diagnozę. Jest nią laparoskopia oraz wykonanie biopsji z wycinka zmienionej tkanki. Ten zabieg jest niekiedy nazywany „jedynym wiarygodnym badaniem” potwierdzającym obecność endometriozy. Bez takiego zabiegu nie można jednoznacznie ze 100 % skutecznością postawić diagnozy. Jednakże jest to droga oraz inwazyjna metoda. Jeżeli zabieg przeprowadzony jest przez osobę, która nie jest specjalistą w leczeniu endometriozy, czasami dochodzi do sytuacji w której Endometrioza nie zostaje wykryta. Ważne jest aby takie badanie przeprowadzała osoba, która jest w stanie dokonać prawidłowej oceny oraz postawić wiarygodną i rzetelną diagnozę.

Jeżeli młoda dziewczyna lub kobieta nie chce poddać się zabiegowi operacyjnemu / laparoskopii, wówczas lekarz może postawić diagnozę która może wskazywać na istnienie endometriozy. Każdy doświadczony ginekolog, powinien być w stanie rozpoznać symptomy sugerujące obecność endometriozy – dokonując oceny na podstawie objawów, przebiegu oraz historii choroby. Aby ta ocena była jak najbardziej trafna ważne jest aby pacjentka była szczera oraz potrafiła dokładnie zlokalizować oraz opisać źródło i nasilenie bólów.

W tym celu proponujemy przeprowadzić z lekarzem odpowiedni wywiad oraz przedstawienie wszystkich dolegliwości, opis symptomów oraz dokładnego opisu samopoczucia wraz z częstotliwością występowania objawów. W tym celu można skorzystać z kwestionariusza, który znajduje się w dziale „Pierwsza konsultacja” Należy zapoznać się z pytaniami oraz postarać się jak najtrafniej udzielić odpowiedzi. Pamiętać należy, że nie wszystkie bóle w okolicach miednicy lub bezpłodność mogą świadczyć o obecności endometriozy. Często może zdarzyć się, że podobne objawy mogą być wywołane przez inne schorzenia.

Są oczywiście jeszcze inne metody diagnostyczne, których lekarz ginekolog może użyć przy ocenie stanu zdrowia. Mogą to być badania ultradźwiękowe (USG), prześwietlenia MRI (rezonans magnetyczny), tomografia komputerowa oraz podstawowe badania ginekologiczne. Jednak żadne z nich nie mogą definitywnie potwierdzić endometriozy ( może to być tylko podstawą stwierdzającą podejrzenie występowania choroby ) aczkolwiek mogą stwierdzić obecność zmian patologicznych / torbieli / cyst.

Należy stwierdzić, że nie ma nieinwazyjnej, jednoznacznej metody diagnostycznej używanej przy rozpoznaniu adenomiozy, co sprawia że zarówno dla klinicystów jak i pacjentek jest to spory, często bardzo frustrujący problem.